Postup: Jak vypovědět povinné ručení?

O zdražování povinného ručení a důvodech, které pojišťovny k tomuto kroku přiměly, jsme vás již informovali v minulosti. Opakování je však matka moudrosti a proto si na úvod připomeneme, proč se v současné době vyplatí srovnání pojistných produktů a kdo by měl přechod ke konkurenci opravdu zvážit.

Proč se cena povinného ručení zvedla?

Drtivá většina subjektů přistoupila ke zvýšení cen pojistného z prostého důvodu. V minulých letech cena povinného ručení výrazně klesla a to natolik, že pojišťovny nestíhají vytvářet rezervy. Na kolik je tato informace pravdivá mohou motoristé pouze spekulovat, ovšem se zdražením nic moc neudělají. Jedinou možností, jak se na pojistném nepřeplatit, je přesedlat na levnější variantu. Zdražení se nejvíce dotklo řidičů, kteří v minulosti přišli o bonus, ale také těch, kteří bydlí ve větších městech. Tyto skupiny řidičů jsou prý pojišťovny nejrizikovější a právě proto teď musí platit zdaleka nejvíce. Nemáte-li čas na osobní schůzky se zástupci jednotlivých pojišťoven, porovnejte si povinné ručení online na některém z portálů online. Okamžitě se dozvíte, kolik můžete ušetřit a vybraný produkt můžete rovnou uzavřít. Ještě předtím vám však nezbude, než vypovědět starou smlouvu. A právě tento krok je pro většinu pojištěnců „nepřekonatelný“ problém. V praxi však nejde o nic složitého.

Způsoby, kterými lze vypovědět povinné ručení

  • Výpověď pojistné smlouvy lze učinit hned několika způsoby. Tím nejběžnějším je ukončení stávající smlouvy ke konci pojistného období. Jediné, co musíte udělat, je s dostatečným předstihem (šest týdnů) zaslat písemnou výpověď. Nezapomeňte ji podepsat a přiložit k ní zelenou kartu.
  • Rozhodnete-li se smlouvu vypovědět dohodou, nemusíte uspět. Přechod ke konkurenci totiž většina pojišťoven neuzná jako relevantní důvod.
  • Další možností je podat výpověď dva měsíce od sjednání pojistky, případně tři měsíce od poslední pojistné události. Vždy vám bude vráceno nespotřebované pojištění.
  • Smlouvu můžete ukončit také v případě, že se pojišťovna uchýlí ke zdražení a to maximálně do jednoho měsíce od avizované změny ceníku. Pojišťovny musí zvýšení oznámit dva měsíce předem.
  • Neměli bychom zapomenout ani na méně časté důvody, jako je změna vlastníka vozidla, nezaplacení pojistného nebo vyřazení vozidla z evidence.

Publikováno: 24. 07. 2018

Kategorie: Nezařazené

Autor: Barbora Součková