Stříbrné mince jsou atraktivní a vyhledávanou investicí

Zlato je sice zlato, ovšem i ostatní drahé kovy nabízí skvělou příležitost k bezpečné a hlavně dlouhodobé investici. A protože jsme investičnímu zlatu věnovali dostatek prostoru, zaměříme se na druhý nejoblíbenější kov – stříbro. I to totiž představuje alternativní způsob uložení peněz a především jejich zhodnocení. Mezi nejoblíbenější formy stříbra patří mince, které se chlubí hned několika výhodami. Kromě toho, že cena drahých kovů výrazně neklesá ani v době krize (a často naopak roste), nesmíme zapomenout ani na sběratelskou a nominální hodnotu mincí. Ta je často velmi vysoká a to zejména u limitovaných edicí či historických kousků.

Pamětní a investiční stříbrné mince

Jakožto investoři se nejčastěji setkáte s velmi populárními pamětními mincemi, které každoročně vydává Česká národní banka. Jejich cenu udává nejen samotné stříbro, ale fakt, že jsou raženy v omezeném množství kusů. Během posledních několika let je raženo 6 druhů mincí ročně, z nichž pět má nominální hodnotu 200 Kč a jedna 500 Kč. Sběratelské mince razí i Slovenská národní banka, která po vstupu do eurozóny přistoupila na hodnoty 10 a 20 €.

Kromě pamětních mincí narazíte i na čistě investiční stříbrné mince, které razí drtivá většina zemí. Některé z nich jsou v nezměněné podobě dokonce přes pětadvacet let. Za zmínku stojí americký American Eagle, čínská Panda (k dostání ve váze od č1/4 troyské unce až po 1 kg) nebo kanadský Maple Leaf.

Proces výroby stříbrných mincí

Aby byla dosažena špičková (PROOF) kvalita, musí být k výrobě použity vysoce kvalitní razidla a dodrženy komplexní postupy. Leštění probíhá textilními kotouči a povrch mincí musí mít zrcadlový lesk. Toho lze dosáhnout leštěním diamantovou pastou, kožených destiček či silonových válečků. Veškerá manipulace s mincemi je prováděna ručně a stejně tak dochází k vyrývání reliéfů. Tento proces se většinou děje pod mikroskopem a jde o velmi náročnou práci. Obdobně precizně se vyrábí také stříbrné medaile, které jsou neméně žádané jako mince.

Publikováno: 24. 07. 2018

Kategorie: Nezařazené

Autor: Barbora Součková